Rezonans stochastyczny SRT ‑Zeptoring® – bezpośrednio od producenta
Rezonans stochastyczny SRT‑Zeptoring® to nowoczesna metoda terapii schorzeń neurologicznych i ortopedycznych, stosowana już w ponad 250 ośrodkach szpitalno‑rehabilitacyjnych w Europie, w tym w Instytucie Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Jako Zeptor Polska sp. z o.o. jesteśmy wyłącznym dystrybutorem urządzeń do terapii rezonansem stochastycznym w Polsce. Współpracujemy ze szpitalami, klinikami, gabinetami fizjoterapeutycznymi, centrami medycyny sportowej i innymi placówkami medycznymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zadzwoń do nas pod numer:
srt zeptoring® – zasada działania
SRT-Zeptoring® to opatentowane urządzenie terapeutyczne, które wykorzystuje najnowsze osiągnięcia naukowe w dziedzinie rezonansu stochastycznego. Terapia polega na stymulacji układu nerwowo-mięśniowego przez kontrolowane wytrącanie pacjenta z równowagi. Efekt ten osiąga się dzięki nieregularnym ruchom platformy, na której stoi pacjent.
Platforma SRT-Zeptoring® wyglądem przypomina bieżnię i jest wyposażona w panel sterowania, który obsługuje lekarz, fizjoterapeuta lub inny specjalista. W urządzeniu zapisane są programy – opatentowane sekwencje bodźców – zaprojektowane do terapii konkretnych schorzeń (np. choroby Parkinsona, neuropatii, apopleksji, ALS czy ataksji).
Metoda SRT to często jedyna forma rehabilitacji, która jest w stanie pomóc pacjentowi – złagodzić objawy ze strony układu nerwowo-mięśniowego, spowolnić, zatrzymać lub nawet cofnąć postęp choroby. We współczesnej medycynie trudno znaleźć alternatywę o porównywalnej skuteczności i szybkości działania. (Więcej)
Dlaczego rezonans stochastyczny jest tak skuteczny?
Rezonans stochastyczny to zjawisko, które polega na emitowaniu powtarzalnego sygnału o niewielkim natężeniu, do którego zostaje dodany „szum”, czyli celowe zakłócenia. Dzięki temu sygnał staje się wyraźniejszy – komórki nerwowe wykrywają go łatwiej, a układ nerwowo-mięśniowy zostaje pobudzony do intensywniejszej pracy.
Losowy szum działa jak naturalny wzmacniacz. Bodziec, który bez szumu byłby niewykrywalny, staje się rozpoznawalny i wywołuje odpowiedź nerwową. W efekcie sygnały wcześniej podprogowe stają się nadprogowe, aktywując większą liczbę neuronów, wspierając rozwój sieci neuronowej i komunikację w jej obrębie.
Dodanie zakłóceń do jednorodnego, powtarzalnego sygnału sprawia, że – paradoksalnie – układ nerwowy generuje bardziej uporządkowane, precyzyjne sygnały wyjściowe (polecenia eferentne) do mięśni. Efekt terapeutyczny został potwierdzony w wielu analizach naukowych.
Rezonans stochastyczny srt zeptoring® w praktyce
- Receptory czucia głębokiego – nasze mięśnie, ścięgna, stawy i skóra są wypełnione receptorami („czujnikami”), które przekazują mózgowi informacje o pozycji ciała. Kiedy bodźce są powtarzalne i monotonne, mózg zaczyna je ignorować.
- Losowe pobudzenie – w trakcie zabiegu pacjent stoi na urządzeniu (SRT Zeptor Medical-plus noise®) z dwiema niezależnymi platformami. Płytki poruszają się nieregularnie i nieprzewidywalnie w trzech płaszczyznach (przód/tył, prawo/lewo, góra/dół), stale wytrącając ciało z równowagi.
- Stochastyka + szum – w SRT-Zeptoring® częstotliwość podstawowa ruchu jest celowo zaburzana dodatkowym szumem. Ta opatentowana kombinacja bodźców intensywnie trenuje układ nerwowo-mięśniowy, pobudza móżdżek, rdzeniowe generatory rytmu oraz uwalnia neuroprzekaźniki (np. dopaminę).
- Adaptacja – organizm uczy się reagować na zakłócenia, poprawiając koordynację, stabilność posturalną i wzorce ruchowe.
Efekt? Szybsze przetwarzanie informacji, lepsza równowaga i kontrola ruchów. Pozwala to realnie poprawić jakość życia pacjentów.

Rezonans stochastyczny srt zeptoring® w praktyce
-
Receptory czucia głębokiego
Mięśnie, ścięgna, stawy i skóra są wypełnione „czujnikami”, które przekazują mózgowi informacje o pozycji ciała. Gdy bodźce są monotonne, mózg je ignoruje.
-
Losowe pobudzenie
Pacjent stoi na urządzeniu z dwiema niezależnymi platformami, które poruszają się nieregularnie w trzech płaszczyznach, nieustannie wytrącając ciało z równowagi.
-
Stochastyka + szum
Częstotliwość podstawowa ruchu jest celowo zaburzana szumem. Takie bodźce intensywnie trenują układ nerwowo‑mięśniowy, pobudzając móżdżek, rdzeniowe generatory rytmu i uwalnianie neuroprzekaźników.
-
Adaptacja
Organizm uczy się skutecznie reagować na zakłócenia, poprawiając koordynację, stabilność posturalną i wzorce ruchowe.
Terapia na urządzeniu SRT -Zeptoring® poprawia:
Naukę motoryczną
Przez optymalizację selekcji informacji i uwalnianie neuroprzekaźników oraz aktywację obszarów mózgu odpowiedzialnych za motorykę.
Sterowanie odruchami
Rezonans stochastyczny optymalnie reguluje odruchy (poprawia ich jakość i adekwatność), tzn. eliminuje ruchy nadmierne lub zbyt słabe.
Koordynację ruchów
Przez aktywację móżdżku, czyli struktury odpowiedzialnej za integrację sygnałów ze zmysłów, koordynację pracy mięśni, funkcje poznawcze i emocjonalne.
Zdolność chodzenia
Poprzez aktywację rdzeniowych generatorów rytmu, czyli obszarów w rdzeniu kręgowym odpowiadających za prawidłowe wzorce ruchowe.
Działanie zespołów komórek nerwowych
Rezonans SRT chroni sieci tych komórek, stymuluje ich rozbudowę, uwalnianie neuroprzekaźników i czynników neurotroficznych (odżywczych).
Przemianę materii w tkance kostnej
Sprzyja utrzymaniu jej prawidłowej gęstości (która ma tendencję do demineralizacji z wiekiem).
Efektywność treningów u sportowców
U sportowców uprawiających dziedziny wymagające dobrej koordynacji ruchowej.
Dla kogo przeznaczona jest terapia? Wskazania do wykonania rezonansu stochastycznego
Terapia rezonansem stochastycznym SRT jest szczególnie zalecana osobom z chorobami neurologicznymi, zaburzeniami nerwowo‑mięśniowymi i schorzeniami układu ruchu. To również uznana metoda profilaktyki i treningu medycznego, szeroko wykorzystywana w medycynie sportowej, geriatrii i pediatrii.
Schorzenia neurologiczne
- Choroba Parkinsona i inne choroby neurodegeneracyjne, w tym stwardnienie rozsiane (SM) i stwardnienie zanikowe boczne (ALS).
- Udar mózgu i zaburzenia lateralizacji (rehabilitacja po udarze, asymetria funkcjonalna).
- Urazy rdzenia kręgowego, paraliż poprzeczny.
- Zaburzenia równowagi (ataksja) oraz urazy czaszkowo‑mózgowe.
- Lateralizacja (zaburzenia funkcji ruchowych jednej strony ciała).
- Autyzm, ADHD, mózgowe porażenie dziecięce (MPD).
- Problemy z motoryką i integracją sensoryczną u dzieci.
Schorzenia ortopedyczne
- Osteoporoza i inne zaburzenia gęstości kości.
- Wady postawy (skoliozy, nieprawidłowości w ułożeniu stóp).
- Rehabilitacja pourazowa – złamania, zerwania więzadeł, neuropatie (np. cukrzycowe).
- Nietrzymanie moczu, zaburzenia pracy mięśni zwieraczy.
- Przewlekły ból układu mięśniowo‑szkieletowego.
Profilaktyka i medycyna sportowa
- Zapobieganie zaburzeniom koordynacji i upadkom u osób starszych.
- Trening równowagi, koordynacji i szybkości reakcji.
- Wsparcie programów pre‑rehabilitacyjnych i powrotu do sportu.
- Poprawa efektywności u sportowców wyczynowych.
- Wsparcie terapii zaburzeń psychicznych (stany lękowe, depresyjne).

Efekty terapii
SRT -Zeptoring®:
Poprawa tempa i efektywności przetwarzania informacji
Trening generatorów rytmu w rdzeniu kręgowym
Stymulacja prefleksów (reakcji poprzedzających odruchy) i odruchów
Poprawa stabilności posturalnej (statycznej i dynamicznej)
Ochrona i regeneracja komórek nerwowych i mięśniowych
Aktywacja móżdżku, poprawa funkcji sensomotorycznych i poznawczych
Poprawa metabolizmu w tkance kostnej
Wsparcie treningu i profilaktyka kontuzji w sporcie
Zmniejszenie bólu mięśniowo-stawowego
srt zeptoring® w mediach


Badania i dowody naukowe
Wybrane publikacje
-
Prof. Dr. Ullrich Wüllner
-
Prof. Berthold Kepplinger
-
Prof. Dr. Dietmar Schmidtbleicher
-
Prof. Shigeo M. Tanaka
-
Prof. Lorenz Radlinger
-
Ph. D. Attila Priplata
-
Dr. Othmar Schufried
Skuteczność SRT Zeptoring® potwierdzają liczne randomizowane badania kliniczne (RCT) oraz analizy przeglądowe w czasopismach medycznych.
Główne obszary badawcze
- Choroba Parkinsona (i inne choroby neurodegeneracyjne) – poprawa stabilności, redukcja drżenia, zwiększenie aktywności zwojów podstawy (struktur mózgu odpowiedzialnych za koordynację ruchów).
- Prewencja upadków – znacząca poprawa równowagi reaktywnej u osób starszych i po udarze.
- Tkanka kostna – wzrost gęstości mineralnej kości u pacjentów z osteoporozą.
- Rehabilitacja neurologiczna – poprawa chodu i neuroplastyczności po urazach rdzenia kręgowego i udarach.
- Redukcja bólu – zmniejszenie przewlekłego bólu pleców i kończyn.
Nasi klienci i referencje
srt zeptoring® to technologia chroniona międzynarodowymi patentami, która wspiera rehabilitację w uznanych klinikach, ośrodkach sportowych oraz klubach zawodowych w Polsce i w Europie. Opinie profesjonalistów potwierdzają skuteczność, bezpieczeństwo i realne korzyści zdrowotne tej metody.
Rezonans stochastyczny – cena
Cena rezonansu stochastycznego jest ustalana indywidualnie – zależy między innymi od wariantu urządzenia i zastosowanych funkcjonalności. Skontaktuj się z nami – przygotujemy ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej działalności medycznej. Nasi eksperci odpowiedzą też na wszystkie Twoje pytania związane z działaniem technologii SRT.
Czy istnieją przeciwwskazania do rezonansu stochastycznego?
Rezonans stochastyczny to bezpieczna, nieinwazyjna terapia, którą można z powodzeniem stosować u ogromnej większości osób, także u dzieci i osób starszych. Istnieją jednak pewne ograniczenia, które warto znać. Terapia na urządzeniu SRT nie jest zalecana m.in. u kobiet w ciąży, osób z ostrymi stanami zapalnymi stawów, zaawansowaną osteoporozą (z wysokim ryzykiem złamania kończyn) oraz niektórymi chorobami serca.
Ostateczną kwalifikację do zastosowania terapii rezonansem stochastycznym SRT przeprowadza lekarz lub inny specjalista branży medycznej.

Kontakt
Zeptor Polska sp. z o.o.
ul. Wielka 67
53‑340 Wrocław
Telefon: +48 601 915 375
Email: kontakt@zeptor.com.pl
Skontaktuj się z nami, aby umówić konsultację lub dowiedzieć się więcej o terapii na urządzeniu SRT‑Zeptoring®.